Airsoft Oradea
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Airsoft Oradea forum Club Sportiv Weekend Warriors Team
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 Bateria, cat incarcam ?

Go down 
+4
blood.in.my.sugar
MILU
hayabusa
Stalk3r
8 posters
AuthorMessage
Stalk3r

Stalk3r


Posts : 48
Join date : 2010-04-26
Age : 35
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 07:15 pm

Salut, mi-am luat un SLV 36 de la AGM (e teoretic G36c) si ca sa nu mai busesc odata treaba cu bateria .., cat ar trebuii sa o las la incarcat prima oara si a doua oara etc ?

E o baterie de 1100 mAh 8,4 V Ni-MH (J.G. Works marca)

daca conteaza..:
http://mercenarul.ro/index.php?page=detalii&id=%20788

Mersi mult!
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 07:19 pm

http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=7707
Back to top Go down
Stalk3r

Stalk3r


Posts : 48
Join date : 2010-04-26
Age : 35
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 10:31 pm

Quote :
- in cazul acumulatorilor tip Ni-Mh
a) descarcare la un curent cuprins in intervalul 0,6-0,8C pana la 0,7V/celula
b) descarcare la un curent de 0,2-0,3C pana la 0,4V/celula
c) incarcare la un curent de 0,3C pentru 3 ore
d) incarcare la un curent de 0,2C pentru 8 ore
f) descarcare la un curent de 0,8-1C pana la 0,8V/celula
g) incarcare la un curent de 1C pentru 1 ora
h) incarcare la un curent de 0,2C pentru o ora
Pasul doi este necesar pentru reducerea efectelor polarizari inverse.
Cam asta scrie despre Incarcare\descarcare etc a bateriilor (Ni-Mh in cazul meu), daca stie careva ce reprezinta acel C..


Am citit in mare totul, in principiu ce e legat de NiMH , dar nu am gasit nimic concret.. , adica tot la ce ma asteptam ii un raspuns 4,5,6,7,8.. ore Smile

Si odata cu asta sa fie un topic unde poate intreba cine ce doreste despre baterii. Tipu de acolo a facut un topic frumos, dar eu cel putin nu prea inteleg toti termenii aia, am cautat "legenda" dar cam pauza..

Anyways .. deci daca stie cineva cat ar fii indicat.. , nu am avut baterie noua pana acu sa fii "trecut" prin asta
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 10:43 pm

Pe acumulator cat e scris? este o formula dupa care se calculeaza.

mah de la baterie x volti per celula / la cati amperi are incarcatorul tau.

gen 2200mah x 1.4/500mAh = 3.08 ore


Daca acumulatorul nu e mai destept si oricum sa nu te increzi tare in el, pt ca sigur nu va decupla incarcarea sa urmaresti bateria daca se face fierbinte decuplezi automat. Sa ai grija doar acum la inceput fiind cum faci cu formatarea, sunt prezentate tot in topicul respectiv.
Back to top Go down
Stalk3r

Stalk3r


Posts : 48
Join date : 2010-04-26
Age : 35
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 11:01 pm

aha am inteles, deci in cazul meu ar fii:

(1100x1.2):250 = 5 ore si 28 minute

pana acum a stat 4 ore si 45 minute, deci inca 43 minute

Mersi mult, sper sa fie ok, oricum planuiesc sa schimb bateria in viitor .. dar ar fii pacat sa o busesc, e buna de backup tot timpul.
Back to top Go down
MILU
SAF
MILU


Posts : 720
Join date : 2009-11-20
Age : 45
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 11:02 pm

las ca esti obisnuit ca sa busesti baterii Smile Smile
Back to top Go down
Stalk3r

Stalk3r


Posts : 48
Join date : 2010-04-26
Age : 35
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 11:08 pm

pai cum nu, eu incarcam bateria firefox de pe m16 cu acumulator de 250 mAh si o lasam 8 ore , cand teoretic eu trebuia sa o las 14 ore (dupa formula aia)
Back to top Go down
blood.in.my.sugar




Posts : 702
Join date : 2009-10-26
Age : 37
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime21/07/10, 11:20 pm

Iti recomand sa iti iei un incarcator inteligent pt ca iti lungeste viata bateriei, plus ca nu ai treaba, o pui si se decupleaza cand e incarcata, si iti si descarca.
Back to top Go down
Ciulimo




Posts : 20
Join date : 2010-08-15
Age : 46
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime16/08/10, 06:49 am

Stiu ca conteaza mult parametrii bateriei dar in mare cam cat tine o baterie, de cate round-uri e capabila pana sa-i scada viteza de foc semnificativ?

As mai vrea sa stiu daca schimbarea bateriei stoc cu o baterie mai puternica in voltaj si amperaj ajuta la dezvoltarea unei forte mai mari de foc a replicii sau doar la timpul de viata?

Thanks
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime16/08/10, 09:44 am

http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=7707 citeste topicul asta complet.

Legat de voltaje, bateriile pt AEG-uri cele ni-cd si ni-mh sunt de la 8,4v pana la 12v. Se folosesc cel mai mult primele 2. Personal cand foloseam tipul asta de baterie folseam una de 9.6v cu 1700mh, de la firma Sanyo (sunt cele mai bune) ma tinea o incarcare cam 4-5saptamanai 2jocuri pe saptamana.

In general tin cam 4jocuri. Depinde cum sunt incarcate, si tipul incarcatorului. unul smart ajuta mult si simplifica mult lucrurile.

Mai sunt cele Li-Po si Life-po sau cum, care au voltaje de la 7.4 la 11.1v, sunt incluse si de 8.4 si de 9.6 am vazut. Cele li-po sunt mult mai pretentioase, e nevoie de incarcator destinat lor special, si trebuie sa fi atent ca voltajul pe celula sa nu scada sub 3.2v => se umfla brusc si va lua foc.

Un voltaj mai mare cu o rata de descarcare mare, sau mai multi amperi => rata de foc marita. Nu iti recomand asa ceva daca replica nu e si pregatita pt asa ceva, cu mosfet rotile in gearbox pt high torque sau high speed destinate speciale si sa reziste la fortele respective.
Back to top Go down
medve
A.R.G.U.S
medve


Posts : 568
Join date : 2011-02-16
Age : 37
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime06/08/11, 09:47 pm

in topic care ai scris asta ii formula...


Incarcarea dupa timp, adica dupa formula T = C/I unde T= timpul de incarcare, in ore, C = capacitatea in mAh si I = curentul de incarcare

dar nu inteleg


pe incarcatorul meu scrie : OUT 8.4v 250mah

bateria: 8.4V 1200mah NiMh



hayabusa wrote:
Pe acumulator cat e scris? este o formula dupa care se calculeaza.

mah de la baterie x volti per celula / la cati amperi are incarcatorul tau.

gen 2200mah x 1.4/500mAh = 3.08 ore


Daca acumulatorul nu e mai destept si oricum sa nu te increzi tare in el, pt ca sigur nu va decupla incarcarea sa urmaresti bateria daca se face fierbinte decuplezi automat. Sa ai grija doar acum la inceput fiind cum faci cu formatarea, sunt prezentate tot in topicul respectiv.


dupa formula scrisa de tine exemplul care ai dat:

2200mah x 1.4/500mAh = 6.16

rezultatul mai trebuie inpartit cu 2 ? ca atunci iese 3.08 ore


bateria mea :

1200mah x 1.2/250mAh = 5.76 : 2 =2.88


sa mor IOOOOO daca inteleg cum trebuie incarcata bateriile


sami explica cineva mai simplu pls Very Happy
Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S
Claudiu M9


Posts : 1021
Join date : 2010-07-16
Age : 41
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime07/08/11, 09:28 am

medve wrote:
in topic care ai scris asta ii formula...


Incarcarea dupa timp, adica dupa formula T = C/I unde T= timpul de incarcare, in ore, C = capacitatea in mAh si I = curentul de incarcare

dar nu inteleg


pe incarcatorul meu scrie : OUT 8.4v 250mah

bateria: 8.4V 1200mah NiMh



hayabusa wrote:
Pe acumulator cat e scris? este o formula dupa care se calculeaza.

mah de la baterie x volti per celula / la cati amperi are incarcatorul tau.

gen 2200mah x 1.4/500mAh = 3.08 ore


Daca acumulatorul nu e mai destept si oricum sa nu te increzi tare in el, pt ca sigur nu va decupla incarcarea sa urmaresti bateria daca se face fierbinte decuplezi automat. Sa ai grija doar acum la inceput fiind cum faci cu formatarea, sunt prezentate tot in topicul respectiv.


dupa formula scrisa de tine exemplul care ai dat:

2200mah x 1.4/500mAh = 6.16

rezultatul mai trebuie inpartit cu 2 ? ca atunci iese 3.08 ore


bateria mea :

1200mah x 1.2/250mAh = 5.76 : 2 =2.88


sa mor IOOOOO daca inteleg cum trebuie incarcata bateriile


sami explica cineva mai simplu pls Very Happy


medve tu esti cel mai tare lol! lol! lol!
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
Claudiu M9
A.R.G.U.S
Claudiu M9


Posts : 1021
Join date : 2010-07-16
Age : 41
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime07/08/11, 09:37 am

deci copile:
formula"2200mah x 1.4/500mAh = 6.16"
2200mah este bateria care urmeaza incarcata
aceasta (2200mah) se inmulteste cu 1,4
dupa care suma rezultata se inparte la 500mAh
si rezulta timpu de incarcare 6.16 (6ore si 16 minute) tongue

500mAh este puterea incarcatorului (pe fiecare scrie de cit este 250; 500;1000 etc)

sper ca ai inteles daca nu sunama nu incerca tot felu de prostii ca ai putea distruge acumlatoru
bafta Smile
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
medve
A.R.G.U.S
medve


Posts : 568
Join date : 2011-02-16
Age : 37
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime07/08/11, 10:12 am

atunci haya a gresit cu exemplul ala...
nus eu chiar asa prost decat par :PP

mersi :*
Back to top Go down
Eddie
A.R.G.U.S
Eddie


Posts : 288
Join date : 2011-05-25
Age : 47
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 01:31 pm

Claudiu M9 wrote:
deci copile:
formula"2200mah x 1.4/500mAh = 6.16"
2200mah este bateria care urmeaza incarcata
aceasta (2200mah) se inmulteste cu 1,4
dupa care suma rezultata se inparte la 500mAh
si rezulta timpu de incarcare 6.16 (6ore si 16 minute) tongue

500mAh este puterea incarcatorului (pe fiecare scrie de cit este 250; 500;1000 etc)

sper ca ai inteles daca nu sunama nu incerca tot felu de prostii ca ai putea distruge acumlatoru
bafta Smile

Poate ma bag aiurea dar intr-o oarecare masura ma intereseaza si pe mine acest lucru:

Am mai multe tipuri de acumulatoare NiMH (diverse capacitati) si pana acum le-am incarcat cum scrie sau pe incarcator sau pe acumulator. Dar informatiile ce scria pe acumulator (si anume sa-l incarci cu: de ex 250mA) nu puscau cu incarcatorul (el scotea doar 200 mA) si atunci nu mai e valabil nici timpul de incarcare precizat pe acumulator si nici ce de pe incarcator. Am facut un calcul aproximativ pentru acumulatorul meu cu datele de pe incarcatorul din dotare.

Deci cea mai buna decizie e achizitioanarea unui incarcator destept care are si fuctia de descarcare. Evident costa mai mult un pic dar poti sa ajungi foarte aprope cu ciclul incarcare-descare dat de fabricant pentru acumulatorul respectiv.

Mai ieftin e daca faci incarcarea cu incarcatorul din stoc cu timpul calculat dupa dupa formule Smile (si de anumite lucruri inca nici eu nu mi-am dat sema: si anume de ce in unele locuri gasesc T=Cb*1.4/Ci si in altele T=Cb*1.1/Ci, am mai gasit si T=Cb*120%/Ci Question , gasit pe forumuri pentru incarcarea bateriilor NiMH. - dar ce este acel 1.4, 1.1... sau Question - ultimele date neprecise dar cat de cat bune pentru o incarcare aproximativa ar fi o valoare intre 1.3 si 1.4 - dar cautarea mai contiuna... Smile , eventual poate sitie cineva date mai exacte sau un link ceva Question ) si eventual un temporizator ca sa nu stai pe langa incarcator N ore pana se incarca acumulatorul. Nu e problema daca nu incarci acumulatorul pana la capacitatea maxima, problema mai mare e sa nu-l supraincarci si sa nu-l descarci sub limita de 1V sau 1,1V pe celula (ceea ce ar fi o limita, care daca este depasita de mai multe ori se poate sa se inverseze polaritatea celulelor - nu neaparat toate deodata dar ajuta..Smile - rezulta celula acumulator defect). Descarcarea e bine sa fie facuta deoarece poate sa apara efectul de memorie a acumulatoarelor specific si celor NiMH (dupa cate stiu la LiPo nu mai e cazul) si astfel scade capacitatea de stocare a celulelor.

Evident daca acumulatorul e incarcat la maxim te tine mai mult cu o incarcare, dar daca nu ai incarcat la maxim acumulatorul oricum te tine destul de mult, dar poti avea siguranta ca strici acumulatorul cu supraincarcare.

E important ca:
- bateria sa nu fie descata sub limita
- sa nu fie supraincarcata
- inainte de incarcare sa fie descarcata (pana la 1-1,1V /celula)
- sa nu intrerupi incarcarea si sa-l incepi din nou (adica daca s-a intrerupt tebuie descarcata pentru a incepe o noua incarcare) (efect memorie)
- bateriile NiMH e bine sa fie stocate incarcate pentru perioade mai lungi (daca stii ca nu le folosesti o vreme buna)
Cele sus mentionate sunt valbile doar pentru bateriile acumulatore NiMH.

Si inca ceva despre ce citesti pe incarcatoare/baterii:
ex:
8,4V - tensiune nominla acumulator (celula NiMH are tesniunea nominala 1,2V deci in acest caz ai 7 celule)
1500 mAh - capacitatea maxima a bateriei (daca este bine incarcata poate debita 1500 mA timp de o ora - de obicei s-ar putea sa fie mai mica)


Incarcatore:

8,4 tensiune la bornele sub sarcina a incarcatorului
250mA - curentul maxim ce poate sa furnizeze un incarcator(Scuze Clauciu M9)(la baterii nu e cazul dar daca se solicita mai mult de la un incarcator se poate distruge - in caz fericit doar sigurata daca are, dar precum cele stoc n-au se pot arde componente sau chiar transformatorul - nu-i o valoare mare dar daca ai de incarcat baterii pe a doua zi....)

Si inca ceva referitor la culcule:
S-ar putea sa nu conteze asa de mult un minut sau 2 la incarcare dar cand se face un calcul gen:

T=Cb*1.4/Ci - atenti toate elementele folosite in formula se impart la 10, si la 100 dupa virgula si nu la 60 ca in cazul rezultatului (timp)

1500*1.4/500=6.16

unde rezultatul se interpreteaza 6 ore si 16% din 60 minute si amume aprox 9 min. (Din nou scuze Claudiu M9).

Poate nu sunt cele mai precise date dar deocamdata cu acestea lucrez si eu, si daca aflu noutati mai corectez si eu. Smile. Datele sunt cele culese de mine de pe net si dintr-o oarecare experienta proprie cu acumulatoarele NiMH.

Si precum spun (scriu) si cei care dezvolta software gratuit - folositi aceste date pe raspunderea proprie, nu sunt raspunzator pentru pagubele provocate de utilizarea acestor informatii. Very Happy

Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S
Claudiu M9


Posts : 1021
Join date : 2010-07-16
Age : 41
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 03:32 pm

Eddie wrote:


Poate ma bag aiurea dar intr-o oarecare masura ma intereseaza si pe mine acest lucru:

Am mai multe tipuri de acumulatoare NiMH (diverse capacitati) si pana acum le-am incarcat cum scrie sau pe incarcator sau pe acumulator. Dar informatiile ce scria pe acumulator (si anume sa-l incarci cu: de ex 250mA) nu puscau cu incarcatorul (el scotea doar 200 mA) si atunci nu mai e valabil nici timpul de incarcare precizat pe acumulator si nici ce de pe incarcator. Am facut un calcul aproximativ pentru acumulatorul meu cu datele de pe incarcatorul din dotare.

Deci cea mai buna decizie e achizitioanarea unui incarcator destept care are si fuctia de descarcare. Evident costa mai mult un pic dar poti sa ajungi foarte aprope cu ciclul incarcare-descare dat de fabricant pentru acumulatorul respectiv.

Mai ieftin e daca faci incarcarea cu incarcatorul din stoc cu timpul calculat dupa dupa formule Smile (si de anumite lucruri inca nici eu nu mi-am dat sema: si anume de ce in unele locuri gasesc T=Cb*1.4/Ci si in altele T=Cb*1.1/Ci, am mai gasit si T=Cb*120%/Ci Question , gasit pe forumuri pentru incarcarea bateriilor NiMH. - dar ce este acel 1.4, 1.1... sau Question - ultimele date neprecise dar cat de cat bune pentru o incarcare aproximativa ar fi o valoare intre 1.3 si 1.4 - dar cautarea mai contiuna... Smile , eventual poate sitie cineva date mai exacte sau un link ceva Question ) si eventual un temporizator ca sa nu stai pe langa incarcator N ore pana se incarca acumulatorul. Nu e problema daca nu incarci acumulatorul pana la capacitatea maxima, problema mai mare e sa nu-l supraincarci si sa nu-l descarci sub limita de 1V sau 1,1V pe celula (ceea ce ar fi o limita, care daca este depasita de mai multe ori se poate sa se inverseze polaritatea celulelor - nu neaparat toate deodata dar ajuta..Smile - rezulta celula acumulator defect). Descarcarea e bine sa fie facuta deoarece poate sa apara efectul de memorie a acumulatoarelor specific si celor NiMH (dupa cate stiu la LiPo nu mai e cazul) si astfel scade capacitatea de stocare a celulelor.

Evident daca acumulatorul e incarcat la maxim te tine mai mult cu o incarcare, dar daca nu ai incarcat la maxim acumulatorul oricum te tine destul de mult, dar poti avea siguranta ca strici acumulatorul cu supraincarcare.

E important ca:
- bateria sa nu fie descata sub limita
- sa nu fie supraincarcata
- inainte de incarcare sa fie descarcata (pana la 1-1,1V /celula)
- sa nu intrerupi incarcarea si sa-l incepi din nou (adica daca s-a intrerupt tebuie descarcata pentru a incepe o noua incarcare) (efect memorie)
- bateriile NiMH e bine sa fie stocate incarcate pentru perioade mai lungi (daca stii ca nu le folosesti o vreme buna)
Cele sus mentionate sunt valbile doar pentru bateriile acumulatore NiMH.

Si inca ceva despre ce citesti pe incarcatoare/baterii:
ex:
8,4V - tensiune nominla acumulator (celula NiMH are tesniunea nominala 1,2V deci in acest caz ai 7 celule)
1500 mAh - capacitatea maxima a bateriei (daca este bine incarcata poate debita 1500 mA timp de o ora - de obicei s-ar putea sa fie mai mica)


Incarcatore:

8,4 tensiune la bornele sub sarcina a incarcatorului
250mA - curentul maxim ce poate sa furnizeze un incarcator(Scuze Clauciu M9)(la baterii nu e cazul dar daca se solicita mai mult de la un incarcator se poate distruge - in caz fericit doar sigurata daca are, dar precum cele stoc n-au se pot arde componente sau chiar transformatorul - nu-i o valoare mare dar daca ai de incarcat baterii pe a doua zi....)

Si inca ceva referitor la culcule:
S-ar putea sa nu conteze asa de mult un minut sau 2 la incarcare dar cand se face un calcul gen:

T=Cb*1.4/Ci - atenti toate elementele folosite in formula se impart la 10, si la 100 dupa virgula si nu la 60 ca in cazul rezultatului (timp)

1500*1.4/500=6.16

unde rezultatul se interpreteaza 6 ore si 16% din 60 minute si amume aprox 9 min. (Din nou scuze Claudiu M9).

Poate nu sunt cele mai precise date dar deocamdata cu acestea lucrez si eu, si daca aflu noutati mai corectez si eu. Smile. Datele sunt cele culese de mine de pe net si dintr-o oarecare experienta proprie cu acumulatoarele NiMH.

Si precum spun (scriu) si cei care dezvolta software gratuit - folositi aceste date pe raspunderea proprie, nu sunt raspunzator pentru pagubele provocate de utilizarea acestor informatii. Very Happy


oau cam multa teorie aici What a Face
formula de incarcare nu este inventia mea ... aceasta formula o foloseste toata lumea deci in concluzie trebuie sa fie buna
luativa un incarcator inteligent si ati cam rezolvat problema tongue



Ps: am eu unu de vinzare (folosit de 1-2 ori)
mai tirziu voi pune poza cu el Smile
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
Eddie
A.R.G.U.S
Eddie


Posts : 288
Join date : 2011-05-25
Age : 47
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 06:39 pm

Claudiu M9 wrote:


oau cam multa teorie aici What a Face
formula de incarcare nu este inventia mea ... aceasta formula o foloseste toata lumea deci in concluzie trebuie sa fie buna
luativa un incarcator inteligent si ati cam rezolvat problema tongue



Ps: am eu unu de vinzare (folosit de 1-2 ori)
mai tirziu voi pune poza cu el Smile

Da asa este multa teorie ai dreptate, dar poate mai sunt maniaci ca si mine pe care-i intereseaza cum functioneaza lucrurile... Cool
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 07:34 pm

1.1, 1.4 e voltajul, vezi bateria si ep fiecare celula vezi cat scrie.

*o celula = o baterie cum bagi in ceasul de perete sau lanterna*

Daca ai baterie de 8.4v si 6 celule inseamna ca pe ele scrie 1.4v.

Partea cu memorie la NiMh nu se pune, NiMH il descarci incarci cand ai chef ai 40% inca curent in ea o poti baga la curent pt incarcat si nu are nimic, daca e NiCd atunci trebuie descarcata cu ciclu complet.

Iar faza cu 1.1v sa nu scada curentul sub valoarea asta nu stiu unde ai auzit-o, poate confunzi cu li-po unde pe celula nu are voie sa scada sub 3.2v parca (am uitat exact valoarea)

Aveti topicul de pe asr, sunt explicate exact acolo toate problemele voastre.

Back to top Go down
Eddie
A.R.G.U.S
Eddie


Posts : 288
Join date : 2011-05-25
Age : 47
Location : Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 11:19 pm

hayabusa wrote:
1.1, 1.4 e voltajul, vezi bateria si ep fiecare celula vezi cat scrie.

*o celula = o baterie cum bagi in ceasul de perete sau lanterna*

Daca ai baterie de 8.4v si 6 celule inseamna ca pe ele scrie 1.4v.

Partea cu memorie la NiMh nu se pune, NiMH il descarci incarci cand ai chef ai 40% inca curent in ea o poti baga la curent pt incarcat si nu are nimic, daca e NiCd atunci trebuie descarcata cu ciclu complet.

Iar faza cu 1.1v sa nu scada curentul sub valoarea asta nu stiu unde ai auzit-o, poate confunzi cu li-po unde pe celula nu are voie sa scada sub 3.2v parca (am uitat exact valoarea)

Aveti topicul de pe asr, sunt explicate exact acolo toate problemele voastre.


Bun ok 1,1 si 1,4 e voltajul... atunci de ce unele formule folosesc 1,1 si altele 1,4 Question

Daca ai o beterie de acumulator NiMH pe care scrie 8,4V atunci inseamna ca ai in acel acumulator 7 celule fiecare cu tensiune nominala de 1,2 (date de fabricat).

faza cu 1,1v (tensiune la borne) l-am luat de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel-metal_hydride_battery

Si cum spuneai tu haya:
hayabusa wrote:
Aveti topicul de pe asr, sunt explicate exact acolo toate problemele voastre.

Sau cum e pe topicul de pe asr:

Bibliografie: www.google.com
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime08/08/11, 11:28 pm

Fuck me dar greu poate sa fie oare!?

Topicul de pe asr e pe prima pagina....

Voltajul ala pe care nu il prinzi nici cum de unde vine, te-ai uitat cat scrie pe bateria ta pe fiecare celula? Cate celule ai la baterie? E normal ca fiecare producator in functie de modelul bateriei sa isi bage cati volti poate intr-o celula. Daca e de 9.6v do the math.

Sau ce e asa greu de inteles?
Back to top Go down
Sponsored content





Bateria, cat incarcam ? Empty
PostSubject: Re: Bateria, cat incarcam ?   Bateria, cat incarcam ? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bateria, cat incarcam ?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Airsoft Oradea :: Discutii generale :: Upgrade-uri, probleme, reparatii-
Jump to: