Airsoft Oradea
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Airsoft Oradea forum Club Sportiv Weekend Warriors Team
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 Important!!!

Go down 
3 posters
AuthorMessage
BLACKSTONE
Weekend Warriors
BLACKSTONE


Posts : 1435
Join date : 2009-10-31
Age : 48
Location : Oradea

Important!!! Empty
PostSubject: Important!!!   Important!!! Icon_minitime22/02/10, 08:09 pm

Deschid acest topic deoarece in ultima perioada am observat cateva abateri de la regulamentul de joc pe care l-am adoptat si noi si le pun pe seama neintelegerii lor sau pur si simplu pe seama faptului ca nu au fost citite.
As dori sa clarific faptul ca prin acest topic nu doresc sa fac acuzatii , nici intr-un caz , nu asta e ideea. Ideea e sa incercam sa respectam anumite reguli mai ales cele care tin de siguranta nostra dar nu numai.
Va atrag atentia asupra a 2 lucruri care le-am observat in ultima perioada:
1) Regula Bang-Kill - nu se respecta asa cum este trecuta in regulament
2) Regula cu med-urile in functie de puterea replicilor.
In ultima vreme au venit la joc mai multi jucatori noi ,ceea ce ma bucura mult dar sincer ma intreb cati dintre acestia au citit cu atentie regulamentul??? Un alt aspect pe care l-am observat este faptul ca se fac tot felul de schimburi de replici la joc, sincer nu ma deranjaza deloc ,chiar ma bucur ca exista incredere si colegialitate dar ma intreb daca cei care joaca cu replicile altora le cunosc caracteristicile ,respectiv proprietarii le explica ce putere au replicile lor si cei care le folosesc constientizeaza ce reprezinta un med pentru o replica de 130 mps???
Ideea de baza e ca nu cred ca e cazul se ne provocam nervi sau accidentari sau dureri in plus fata de cat e cazul.
Referitor la Bang-Kill as dori sa precizez faptul ca nu e suficient faptul ca sa fie indeplinita una din regulile enumerate in REGULAMENT ci toate consecutiv ( Vedeti la sectiune Bang-Kill)
Subliniez faptul ca nu doresc sa fac o dezbatere in masa pe baza acestui Topic ( In sensul ca " Spune la cine te referi" sau "Cine nu a respectat" sau " Ai ceva cu cineva") deorece sunt sincer convins ca toti sunteti in asentimentul meu si nu cred ca are rost sa facem mai mult caz pe tema aceasta decat e cazul.
Ideea de baza e :
1) Va rog sa mai citi relulamentul odata ( si jucatorii mai vechi si mai ales cei nou veniti)
2) Cand jucati cu o replica care nu e a vostra va rog sa va interesati de la proprietar despre caracteristicle replicii
3) Cei care dati spre folosinta replici de airsoft ( indiferent ca sunt jucatori mai vechi sau nou veniti dar mai ales in cazul celor noi veniti) va rog sa le explicati caracteristicile replicilor voastre ,in primul rand ce priveste puterea cu care trage.

Va multumesc si va salut pe toti!!!
Back to top Go down
blood.in.my.sugar




Posts : 702
Join date : 2009-10-26
Age : 37
Location : Oradea

Important!!! Empty
PostSubject: Re: Important!!!   Important!!! Icon_minitime22/02/10, 08:21 pm

Avem cronograf multumita lui Attila, asa ca ne putem masura si marca replicile. Doar ca trebuie sa facem rost de niste bile de 0.20 daca are careva sa aduca la joc vreo 100, nu cred ca trebuie mai multe.
Back to top Go down
blood.in.my.sugar




Posts : 702
Join date : 2009-10-26
Age : 37
Location : Oradea

Important!!! Empty
PostSubject: Re: Important!!!   Important!!! Icon_minitime22/02/10, 10:48 pm

Asta pentru nestiutori, in cazul in care sunt care nu au inteles

Regulile sunt facute dupa viteza si puterea care o are bila de 0.20 g. De aceea toate replicile trebuie masurate cu bile de 0.20 g fara exceptii.

Explicatie pe scurt:

Daca viteza unei bile de 0.25 g(100m/s) este aceeasi cu a unei bile de 0.20 g(100m/s) aia nu iseamna ca au aceeasi putere(J), pentru ca forta/puterea/energia de impact a bilei de 0.25(aprox 1.3J) este mai mare decat a celei de 0.20(aprox 1J). Ceea ce inseamna ca bila de 0.25 in cazul asta lasa o vanataie mai urata.

Asta NU inseamna ca daca replica ta, cu bile de 0.20, trage peste 110 mps, te incadrezi la o regula, iar cand tragi cu bile de 0.25 te incadrezi la alta regula pt ca viteza e sub 110mps.


Last edited by blood.in.my.sugar on 23/02/10, 10:54 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Important!!! Empty
PostSubject: Re: Important!!!   Important!!! Icon_minitime22/02/10, 10:54 pm

Ii scade viteza ,dar ii creste forta de impact.


Last edited by hayabusa on 25/02/10, 07:49 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Sponsored content





Important!!! Empty
PostSubject: Re: Important!!!   Important!!! Icon_minitime

Back to top Go down
 
Important!!!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Airsoft Oradea :: Regulament airsoft :: Regulament airsoft-
Jump to: