Airsoft Oradea
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Airsoft Oradea forum Club Sportiv Weekend Warriors Team
 
HomeLatest imagesRegisterLog in

 

 Marcarea replicilor

Go down 
+6
SWAT
hayabusa
Claudiu M9
rrazak
warbringer
BLACKSTONE
10 posters
AuthorMessage
BLACKSTONE
Weekend Warriors
BLACKSTONE


Posts : 1435
Join date : 2009-10-31
Age : 48
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 01:02 pm

Postez aici si nu la Sectiune privata deoarece la jocurile noastre participa si persoane care nu fac parte din clubul WW sau noi participam la jocuri organizate de altii.
Pentru a fi in concordanta cu regulamentul afisat atat la noi pe forum cat si la colegii de la SAF:
https://airsoftoradea.forumotion.com/t62-regulament-airsoft
as dori ca incepand cu urmatorul joc sa demaram activitatea de marcare al replicilor pentru a nu fi discutii in teren si pentru ca fiecare sa stie si sa constientizeze ce fel de relica detine ,foloseste si mai cu semana cum o foloseste .
Am fososit cuvantul demarat deoarece nu vom putea marca toate replicile de la primul joc ,nefiind de fata toti jucatorii din Oradea , probabil va dura cateva jocuri .
Banda adeziva se va aplica in zona tragaciului ( unde nu deranjaza vizual)
Materiale de care avem nevoie :
1) Crono - cine detine sa-l ia cu el la fiecare joc la care participa
2) Bile 0.20 - cine detine sa-si ia cu el la fiecare joc la care participa
3) Banda adeziva , ALBA ,ALBASTRA SI GALBENA
< 110 - ALB
110-125 mps - ALBASTRU
>125 mps -GALBEN

In cazul in care doriti sa faceti adaugiri sau comentarii sunteti invitati sa participat in mod activ la dezbaterea subiectului .
Back to top Go down
warbringer
SAF
warbringer


Posts : 87
Join date : 2011-03-25
Age : 38
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 06:13 pm

Total deacord ,am mai propus am mai facut crono la cate un joc ,dar nu prea am prins la jocul respectiv pe cine am fi dorit sa masuram.
O masura obligatorie zic eu avand de vedere fluxul de jucatori noi ,si dezigur de a controla "rebuturile" care se mai nimeresc la cate un joc cu atata nesimtire.

Cea ce mai doresc sa punctam, de curand am sa fac un post si aici si la noi este regula de bang ,este TOTAL ERONAT folosita ,ba chiar se abuzeaza de multe ori.
Sa stabilim CLAR ca bang ai dreptul sa zici doar cand ai prins adversarul pe nepregatite si nu stie de prezenta ta , nu te vede ,e cu spatele etc ,incluse si clauze.
Exemplu clar este cand nimeresti fata in fata cu cineva care e nou spre exemplu si nu stie inca trage / tinti dar e rapid de gura si strig BANG BANG iar tu esti ferm convins ca nu avea nici pe departe reflexele, abilitatea de a te nimeri de era pe trase.Iar asta nu e valabil doar la cei noi si la jucatori cu vechime ce banguiesc de mama dracu dar ei nici macar nu ar tinti de ar fi de tras.
Back to top Go down
http://www.cs.youpc.ro
rrazak

rrazak


Posts : 280
Join date : 2010-07-13
Age : 44
Location : Valea lui Mihai

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 06:53 pm

Regula de bang nu este obligatorie.
Degeaba striga bang, daca vrei il "umplii"de bile si e perfect regulamentar. Bang-ul e cu doua taisuri: daca abuzezi de el risti sa produci multa frustrare, daca il eviti risti sa ranesti pe celalalt. La noi functioneaza bine, e drept ca sunt multe situatii discutabile, insa atata vreme cat se mentine limita bunului simt nu cred ca e vreo problema. In Ungaria de exemplu se evita folosirea Bang-ului.

Claudiu: initiativa e buna, da' tare mie frica ca va ramane fara efect.... Cel care nu respecta med-ul acum, nu-l va respecta nici daca va avea o banda galbena pe arma (de altfel propun banda rosie pentru armele HOT Wink)
in rest, bafta si spor..... Cool
Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S
Claudiu M9


Posts : 1021
Join date : 2010-07-16
Age : 41
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 09:29 pm

Sunt de acord cu cele citite mai sus si ma voi comforma 100%.
Legat de crono si materialele necesare insemnarii si testarii replicilor le voi avea la mine la fiecare joc
(cu exceptia cind le voi uita acasa) Wink
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 09:33 pm

Scuze daca ma bag aiurea, doar o completare sau lamurire in partea a 2a a postului.

125-140 mps galben
140-175 mps rosu

Care sunt culorile in ungaria pt viteze daca stie careva, pt ca noi mai mult cu ei jucam decat in tara si ar fi ok sa le avem daca nu la fel cel putin la categoriile des intalnite pana in 125 la fel.

In tara pe AK de al bradulet am galben pus 118mps. de asta intreb.
Back to top Go down
SWAT
SAF
SWAT


Posts : 623
Join date : 2010-04-14
Age : 47
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime08/01/13, 11:03 pm

ciorbax wrote:
< 110 - ALB
110-125 mps - ALBASTRU
>125 mps -GALBEN
In cazul in care doriti sa faceti adaugiri sau comentarii sunteti invitati sa participat in mod activ la dezbaterea subiectului .
Eu propun in felul urmator:
<110 mps ALB
110-125 mps GALBEN
125-140 mps ALBASTRU
140-175 mps ROSU
Back to top Go down
Tschecke
Weekend Warriors
Tschecke


Posts : 456
Join date : 2010-01-17
Age : 52
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Marcarea replicilor   Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 12:38 am

Sustin propunerea privind marcarea replicilor, si verificarea lor inaintea fiecarui joc oficial. Cum se intampla si la Timisoaram sau in Ungaria.
Pentru culori, privind si regulamentele actuale sunt de acord cu SWAT,
cu o conditie pentru cei care doresc sa prticipe la jocuri in Ungaria:
Conform MASZ (Regulament Airsoft Maghiar) pentru replicile de orice fel, - in afara de sniper-e semiautomate si cele cu incarcare manuala(bolt action) - viteza MAXIMA admisa la joc este de 400 fps sau 120 m/s.
Ei vor verifica acest lucru inaintea fiecarui joc.
Sa nu avem probleme cu replici de asalt care au intre 120 - 125 ms, cu toate ca la noi se pot folosi cu MED corespunzator, la ei NU va fi voie...
Aceasta ar fi cam singura mea problema, in rest sustin marcarea pe culori data de SWAT...
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 12:44 am

Eu intrebam ce culori au ungurii pentru categoriile de viteze.
Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S
Claudiu M9


Posts : 1021
Join date : 2010-07-16
Age : 41
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 08:26 am

Insemnarea replicilor trebuie facuta dupa regulamentul Romaniei si nici din gresala dupa cel de dincolo de granita !
Nu sunt de acord cu modificarile la viteza si culori !
Smile
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
Tschecke
Weekend Warriors
Tschecke


Posts : 456
Join date : 2010-01-17
Age : 52
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Marcarea replicilor   Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 11:58 am

Nu s-a schimbat nimic, decat ne-am amintit ce banda am primit pentru diferite viteze...
Haya, de ce propui galben la 125-140 cand ai primit pentru viteza <125 m/s?
Asa si la Timisoara eu, tot cu 118 m/s am primit tot galben...
In Ungaria am primit tot galben pentru 118 m/s

De aceea sunt de acord cu SWAT

1. <110 m/s - alb
2. 110 - 125 m/s - galben.

Pana aici este identic in ambele tari cu ideea ca in Ungaria este pana la 120 ms.

3. 125-140 m/s DMR-urile si SAW-urile noastre de zi cu zi. Nu cautam inca o culoare pentru D2 - albastru

4. 140-175 m/s - rosu

Cred ca in Ungaria pentru cele peste 120 m/s se primeste rosu (?)

Cu respect,
Back to top Go down
rrazak

rrazak


Posts : 280
Join date : 2010-07-13
Age : 44
Location : Valea lui Mihai

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 03:58 pm

hayabusa wrote:

Care sunt culorile in ungaria

In MASZ nu am gasit specificat, doar ca replicile se pot marca. Intreb, transmit.
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 05:20 pm

in Ungaria am primit albastru pe aceasi replica pe care am primit galben la bradulet.
Back to top Go down
goliath
Weekend Warriors
goliath


Posts : 704
Join date : 2012-06-18
Age : 43
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: re   Marcarea replicilor  Icon_minitime09/01/13, 05:40 pm

rosu galben si albastru. cheers

ce facem ,le marcam dupa ungaria acum??parca exista un regulament bine stabilit in romania.ce ne intereseaza cum e acolo????cand mergem la ei le marcam cum vor ei.pana atunci discutii fara rost
Back to top Go down
MILU
SAF
MILU


Posts : 720
Join date : 2009-11-20
Age : 45
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime16/01/13, 10:53 pm

O recomandare daca se poate
Sa ne rezervam dreptul ca oricand (chiar si in timpul jocului cum am patit-o in ungaria) sa putem verifica orice replica marcata
Va spun si de ce:
In ziua de azi oricand se poate upgrada o replica si schimba arcul si omul daca ii un pic nesimtit nu o sa zica nimic doar ca ii deja marcata Wink
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors
hayabusa


Posts : 2788
Join date : 2009-10-26
Age : 78
Location : Lost haven - Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime16/01/13, 10:54 pm

+1
Back to top Go down
BLACKSTONE
Weekend Warriors
BLACKSTONE


Posts : 1435
Join date : 2009-10-31
Age : 48
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime17/01/13, 09:14 am

+1
Back to top Go down
SWAT
SAF
SWAT


Posts : 623
Join date : 2010-04-14
Age : 47
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime17/01/13, 02:03 pm

+ mai multi!
Back to top Go down
MILU
SAF
MILU


Posts : 720
Join date : 2009-11-20
Age : 45
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime17/01/13, 10:51 pm

traiasca omul cu idei Wink
Back to top Go down
Ghost
SAF
Ghost


Posts : 257
Join date : 2011-03-27
Age : 38
Location : Oradea

Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime18/01/13, 09:16 pm

Pentru si sa le marcam dupa regulamentul national.
Back to top Go down
Sponsored content





Marcarea replicilor  Empty
PostSubject: Re: Marcarea replicilor    Marcarea replicilor  Icon_minitime

Back to top Go down
 
Marcarea replicilor
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Aviz manuirea replicilor in public

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Airsoft Oradea :: Discutii generale :: Replici de airsoft-
Jump to: