Airsoft Oradea forum Club Sportiv Weekend Warriors Team

HomeFAQRegisterLog in

Share | 

Căpușă

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Sheep
Weekend Warriors

PostSubject: Căpușă   08/06/10, 09:05 pm

A venit din pacate si perioada capuselor, din de in ce in ce mai multi gasim cate o capusa pa noi cand ajungem acasa dupa joc, asa ca am cautat putin, cum sa inderpartam o capusa:

Exista multe specii de capuse si acestea sunt cele mai active primavara si vara. Nu este niciodata placut sa aveti o capusa pe dvs, si ar trebui indepartate folosind metoda urmatoare.

Pasi:

1. Controlati-va corpul, din cap pana in picioare pentru prezenta unor capuse mici, de diverse culori. Aveti mare grija la partea din spate a genunchilor si la trunchi.
2. Daca aveti o capusa intr-un loc greu accesibil cereti unui prieten sau unui membru al familiei sa va ajute.
3. Luati o penseta intr-o mana si prindeti capusa, aproape de suprafata pielii. Evitati sa prindeti corpul capusii cu degetele si evitati sa o trageti. Este posibil ca aumite parti ale capusei sa ramana sub piele si va puteti expune la anumite boli.
4. Incet dar ferm trageti capusa, incercand multe secunde pana se desprinde in intregime. Ocazional parti din gura capusei se deprind de corp; daca acest lucru se intampla scoateti si partile ramase.
5. Scapati de capusa aruncand-o in foc sau strivind-o, sau o puteti arunca in toaleta. Nu o striviti cu mana sau cu piciorul in cazul in care sunteti descult.
6. Curatati rana cu apa si sapun si spalati-va bine pe maini.

Sfaturi:

* Este putin probabil sa luati capuse de la animalul dvs de companie. Capusele sar pe dvs atunci cand mergeti sau cand stati in iarba.
* Evitati sa folositi benzina sau lac de unghii pentru a indeparta capusa, sau sa o acoperiti cu ulei fie sa tineti chibrit aprins deasupra ei. Desi este posibil sa aveti succes cu aceste metode, ele nu sunt recomandate.
* Folosirea metodelor preventive ar trebui sa fie principala dvs arma impotriva capuselor

Atentie:

* Evitati sa prindeti corpul capusei cu degetele si evitati sa o trageti. Este posibil ca aumite parti ale capusei sa ramana sub piele si va puteti expune la anumite posibile boli.
* Daca ati indepartat capusa si mai tarziu aveti simptome asemanatoare gripei, o iritatie ciudata sau o durere inexplicabila a articulatiilor contactati un medic imediat.

Principalele boli transmise de capuse si tratarea acestora

Boala Lyme este una dintre cele mai cunoscute boli transmise de capuse. In acest sens exista deja un tratament eficace care insa trebuie administrat imediat dupa contaminare. Nu exista, insa, nici un tratament preventiv care sa lupte impotriva acestei boli. Meningo-encefalita, boala care se manifesta si la capuse, este o boala virala impotriva careia nu exista nici un tratament; acesta boala ataca sistemul nervos central. Nu este mortala, insa urmarile acesteia se resimt la peste 40% din cazuri. Singurul mod de a evita aceasta boala ramane prevenirea.

Daca stiti ceva despre vaccin, sa scrieti, pt ca eu nu am gasit inca nimic.
Back to top Go down
MILU
SAF

PostSubject: Re: Căpușă   08/06/10, 09:18 pm

Mersi de sfaturi sunt foarte bune.
Cat despre vaccin nu stiu daca este dar stiu sigur ca exista in farmacii ceva spary-uri anti capuse si ced ca si ceva lotiuni
Back to top Go down
hayabusa
Weekend Warriors

PostSubject: Re: Căpușă   08/06/10, 09:50 pm

Lui Sebi ia facut medicul anti tetanos parca zicea. pale

Din ce am vazut capusele intra pe sub pantaloni si se infig in zona inferioara sub genuchi a picioarelor. Mie de ex mi s-au postat deasupra sosetelor, care imi vin pana putin mai sus de mijlocul fluierului. Unde s-a terminat soseta acolo s-a si infipt.

Cred ca daca am folosi niste bocanci inalti si cu pantalonii bagati in ei, cum face si turbo Razz nu prea am mai avea probleme cu ele. In afara de Alex sau Sebi ori Levi sau Q, nu prea ne tavalim noi restul sa ne intre pe la gat.

Dupa ce ati scos o capusa, toata lumea mi-a spus sa ma dau cu otet.

Back to top Go down
bazooka

PostSubject: Re: Căpușă   08/06/10, 10:12 pm

Multam Andras,si inca ceva cand ai capuse cel mai bine mergi la un doctor!Nu incercati voi sa le scoateti pentru ca sunt FOARTE FRAGILE!
Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S

PostSubject: Re: Căpușă   09/08/10, 03:09 pm

mersi de sfaturi
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
Stalk3r

PostSubject: Re: Căpușă   09/08/10, 04:45 pm

eu m-am trezit cu una de la meciul trecut, insa mi-a scos-o cu o penseta maicamea (e medic). Interesant e cum a ajuns aproape de umar..
Back to top Go down
Claudiu M9
A.R.G.U.S

PostSubject: Re: Căpușă   09/08/10, 09:50 pm

sa va uitati bine sa nu fi ramas ceva acolo deoarece am auzit ca se pot intinpla multe study
Back to top Go down
http://www.saf.youpc.ro./
Sponsored content

PostSubject: Re: Căpușă   Today at 10:47 am

Back to top Go down

Căpușă
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1